VINICE/NAŠE HROZNO

Surovinu nakupujeme z rôznych regiónov Slovenska, najmä z južnoslovenskej oblasti.Zameriavame sa na biele a červené muštové odrody zo slovenských novošľachtencov. Kategória rosé je zatiaľ pokrytá odrodou Cabernet Sauvignon.

Pôvod hrozna je prevažne z južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, menšiu časť tvorí hrozno pôvodom z malokarpatskej oblasti. Dátum zberu sa odvíja predovšetkým od obsahu cukru v hrozne, pričom pozorne sledujeme aj celkový obsah kyselín, pH hrozna a obsah asimilovateľného dusíka. Keďže vyrábame výlučne prívlastkové vína, musí hrozno pri zbere dosahovať cukornatosť minimálne 21-22°NM, pri červených odrodách 24°NM.

Rudava

Modrá muštová odroda vyšľachtená na Slovensku Dorotou Pospíšilovou. Dlhoročná práca priniesla ovocie a tak máme už dnes možnosť ochutanť vína aj z Rudavy. Rudava bola vyšľachtená Dorotou Pospíšilovou v roku 1967 vo VÚVV v Bratislave. Odroda vznikla krížením Castets x I-35-9. (Typ I-35-9 je trojitým krížencom odrôd Tenturier, Aleatico a Puchljakovskij). Registrovaná bola v roku 2011. Vína vyrobené z Rudavy majú sýtočervenú rubínovú farbu. Väčšinou majú neutrálnu chuť. Sú však plné, jemné, harmonické. Vína si vyžadujú dlhé zrenie, najmä ak sú spracovávané barikovou technológiou.

Rulenka/Svojsen

Pochádza z kríženia (Rulandské šedé x Pesecká leánka) x Rizling rýnsky.

Túto raritnú odrodu vyšľachtil Mentor Českého a Slovenského vinohradníctva a vinárstva, pán Prof.Vilém Kraus. Rulandské šedé mu dodalo plnosť a noblesu, Leánka sviežosť a Rizling rýnsky vážnosť.

Čítať viac...

Noria

Noriu vyšľachtili v bývalej Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši, kombinačným krížením odrôd Rizling rýnsky x Semillon. Zaregistrovaná bola v roku 2002. Pučí stredne skoro, rovnako stredne skoro mäknú bobule, čo býva v druhej dekáde augusta. Zberá sa v závislosti od ročníka od začiatku do polovice októbra, v horších ročníkoch aj neskôr.

Čítať viac...

Devín

Devín je prvá registrovaná slovenská muštová biela odroda, ktorá bola registrovaná v roku 1997. Od roku 1992 je právne chránená. Vznikla krížením Tramínu červeného s Veltlínskym červeno-bielym v roku 1958, ktoré vykonala na Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. POSPÍŠILOVÁ.

Čítať viac...

Cabernet Sauvignon

Odroda patrí do skupiny kabernetových odrôd, ktoré majú svoj pôvod vo Francúzsku, kde sa pestovali už v 13. – 14. storočí. Rozšírené boli najviac v 16. storočí za kardinála Richelieu, v juhozápadnom Francúzsku. Podľa najnovšieho genetického výskumu je krížencom medzi odrodami Cabernet Franc x Sauvignon.

Čítať viac...

Dunaj

Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. Pospíšilová. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Pestuje sa iba u nás a okrajovo v ČR. Na Slovensku tvorí 0,024 % vinohradov. Uznaná bola v roku 1997. Na jar pučí neskôr, kvitne však medzi prvými odrodami a rovnako skoro bobule mäknú.

Čítať viac...

Rimava

Kríženec Castets x Abouriou noir, 1976, D. Pospíšilová, v roku 2004 prihlásená do ŠOS. Citlivá na spŕchanie. Vyžaduje vysoké vedenia. Vysoké urody 9 – 15 t/ha, cukornatosť 18,5 – 24 kg/hl, kyseliny 8 – 11 g/l. Zber v polovici X. Vysoká kvalita vín tmavočervenej farby s kabernetovou príchuťou, harmonické, plné.

Čítať viac...

Váh

Muštová modrá odroda, vznikla krížením odrôd Castets x Abouriou noir. Miesto šľachtenia: VÚVV Bratislava; Osvedčil sa v klonových skúškach, ako aj v polovýrobných pokusoch v PD Strekov, a preto bol v roku 2004 prihlásený do ŠOS a od roku 2004 je právne chránený. Odroda veľmi silného vzrastu, s neskorou dobou rašenia. Strapec je stredne veľký, riedky s malými guľatými bobuľami modro čiernej farby.

Čítať viac...