RULENKA/SVOJSEN

Pochádza z kríženia (Rulandské šedé x Pesecká leánka) x Rizling rýnsky.

Túto raritnú odrodu vyšľachtil Mentor Českého a Slovenského vinohradníctva a vinárstva, pán prof. Vilém Kraus. Rulandské šedé mu dodalo plnosť a noblesu, Leánka sviežosť a Rizling rýnsky vážnosť.

Korpás od chvíle čo vstúpil do strekovských a rúbanských vinohradov preveroval ich obrovský potenciál novými odrodami. Ako vynikajúci žiak profesora Krausa dostal do daru 15 jeho super krížencov vytvorených kombináciou Rulandského šedého, Peseckej leánky a Rizlingu rýnskeho. Názvy mali naozaj symbolické – Svojsen, Rulenka, Ruler atď. Ondrovi Korpásovi ustavične kládli vinári otázku, čo viedlo vtedy čulého 88-ročného Viléma Krausa k tomu, aby z troch silných individualít, akými je Rizling rýnsky, Rulandské šedé a Pesecká leánka, utvoril novú odrodu. Ondrej Korpás namiesto odpovede dal vždy každému ochutnať Krausov Svojsen. Neuveriteľná hĺbka vnemu, prekvapujúca harmónia jemných kyselín a cukrov im bola odpoveďou. Vzniklo víno s nonšalantnosťou burgundských pinotov, romantikou ušľachtilých moselských rizlingov a ohnivým srdcom balkánskej leánky v supersladkom hrozienkovom výbere.

Po päťnásobnej selekcii Svojsen a Rulenka, ktorým Česi nedávali pred 40 rokmi veľkú budúcnosť, dospeli pod starostlivou Korpásovou rukou. Vrátili sa na Moravu ako zrelé odrody a zvedaví Česi ich zaradili do českých štátnych odrodových pokusov. Prekonal žiak učiteľa? "Nie, iba mu vrátil školné," odpovedá skromne Korpás.

Späť...