Dunaj

Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. Pospíšilová. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké.

Pestuje sa iba u nás a okrajovo v ČR. Na Slovensku tvorí 0,024 % vinohradov. Uznaná bola v roku 1997.

Na jar pučí neskôr, kvitne však medzi prvými odrodami a rovnako skoro bobule mäknú. Celé jeho vegetačné obdobie je kratšie, lebo hrozno dozrieva už koncom septembra, kedy ho možno zberať. Na polohu je nenáročný. Vo vynikajúcich lokalitách však poskytuje veľmi kvalitné červené vína. Na pôdu je stredne náročný. Nie sú vhodné vyložene výsušné pôdy, ale tiež ani veľmi výživné a vodozdržné.

Možno ho pestovať na strednom alebo vysokom vedení na ťažne. Kry sa zaťažujú 8 – 10 očkami na m2 pôdy. Plodnosť je stredná 9 – 12 t.ha-1, dosahovaná cukornatosť je 20 – 24 °NM, a obsah kyselín je 7,5 – 12 g.l-1.

Hrozno odrody Dunaj sa často zberá v vyšších prívlastkových stupňoch. Väčšinou dosahujú veľmi dobrej fenolovej zrelosti. Hrozno potom spracovávame metódou dlhodobej macerácie s makrooxidáciou a mikrooxidáciou. Vhodné je zrenie vína v dubových sudoch. Vína majú výrazný ovocný charakter a preto je menej vhodné využitie barikových sudov.

Dunaj je veľmi kvalitná odroda, dáva vína tmavočervenej farby, s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov. Trieslovina je veľmi jemná.

Späť...