Váh

Muštová modrá odroda, vznikla krížením odrôd Castets x Abouriou noir. Miesto šľachtenia: VÚVV Bratislava; Osvedčil sa v klonových skúškach, ako aj v polovýrobných pokusoch v PD Strekov, a preto bol v roku 2004 prihlásený do ŠOS a od roku 2004 je právne chránený.

Odroda veľmi silného vzrastu, s neskorou dobou rašenia. Strapec je stredne veľký, riedky s malými guľatými bobuľami modro čiernej farby. Počas štátnych odrodových skúšok dosiahla vyššiu úrodu o 5,0 t /ha oproti štandardnej odrode Cabernet sauvignon, cukornatosť bola vyššia o 0,2 kg/hl a akosť vína vyššia o 0,6 bodu. Odolnosť voči chorobám je vyššia.

Poskytuje harmonické vína s vysokými trieslovinami, kabernetovou chuťou a intenzívnou farbou. Vzhľadom na stredne neskoré dozrievanie hrozna mu vyhovujú kvalitné polohy južných svahov v najteplejších vinohradníckych oblastiach. Vyžaduje priestorové tvary krov. Úrody sú pravidelné a vysoké, 10-15 t/ha, cukornatosť 19- 25 kg/hl, kyseliny 7-9 g/l. Poskytuje vína krycej, tmavočervenej farby s výraznou kabernetovou chuťou s paprikovou príchuťou.

Späť...