NORIA

Noriu vyšľachtili v bývalej Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši, kombinačným krížením odrôd Rizling rýnsky x Semillon. Zaregistrovaná bola v roku 2002. Pučí stredne skoro, rovnako stredne skoro mäknú bobule, čo býva v druhej dekáde augusta. Zberá sa v závislosti od ročníka od začiatku do polovice októbra, v horších ročníkoch aj neskôr. Odroda je veľmi náročná na polohy. Vyžaduje rovnako kvalitné pôdy ako Rizling rýnsky. Dôležitá je svahovitá poloha s južnou expozíciou. Pre pestovanie sú menej vhodné pôdy suché a menej kvalitné. Veľmi vhodné sú pôdy výživné, vododržné, hlinitopiesočnaté.

Je vhodná na stredné aj vysoké vedenie s rezom na ťažne. Odporúčané zaťaženie je 8 – 10 plodonosných očiek na m2. Pri odrodových skúškach dosiahla priemerné úrody 15 t/ha, pri priemernej cukornatosti 21°NM a obsahu kyselín 8,5 g/l.

Je vhodná na výrobu odrodových, predovšetkým prívlastkových vín. Pre výrobu kvalitných vín je dôležitá vynikajúca aromatická zrelosť, dostatočná cukornatosť a vyrovnaný, skorej nižší obsah kyselín. Technológia výroby vína môže byť ako pri Rizlingu rýnskom, aby došlo k zvýrazneniu aromatických a chuťových vlastností vína. Vína sú aromatické, svieže, s výrazným odrodovým charakterom. Vo vôni pripomínajú Semillon.

Späť...